Sauna a sport

Saunování je vhodné nejen pro zatvrzelé nesportovce, ale samozřejmě i pro jejich pravý opak - profesionály v tomto oboru. A to právě proto, že ruku v ruce k sobě patří sportování a následná regenerace, saunování podporuje kromě jiného látkovou výměnu a zlepší zásobování těla kyslíkem, což hlavně vrcholovým sportovcům může přijít velice vhod. Mezi mnoha sportovci se totiž rozšířila informace o blahodárných účincích saunování na přetažené svalstvo, kromě jiného navíc sauna tiší svým teplem bolest při zranění. A že sportovci, často trpící na natržené svaly, vykloubená kolena nebo tržné či řezné rány, něco podobného čas od času potřebují.

Ovšem pozor, saunu by si neměli dopřávat takoví sportovci, kteří provozují takzvané kontaktní sporty, zvláště poté, co dostali úder do hlavy, což by jim mohlo přinést značné zdravotní komplikace. Box, karate, judo nebo fotbal, tyto sporty nepatří k těm, kde by sauna po zápase nějak prospívala. Saunovat se v tomto případě mohou profesionální sportovci až zhruba 24 hodin po utkání.

Věřte tomu nebo ne, v saunování se pořádají dokonce i světové šampionáty, v severských zemích jsou dokonce na programu i národní mistrovství. Kdo podobné sportovní svátky pravidelně vyhrává, je určitě jasné, jsou jimi reprezentanti Skandinávie, Ruska a ostatních zemí, kam se za teplem právě necestuje. Na přibližně pět milionů obyvatel Finska připadá totiž zhruba dva miliony saun, takže podmínky pro trénink jsou přímo náramné. Letošní světový šampionát však bohužel skončil tragicky, jeden z finalistů skončil v nemocničním zařízení, druhý na následky příliš dlouhého pobytu v sauně zemřel.

Jedná se podle vás o kuriózní soutěž? Dost možná tomu tak je, ale kdo považoval některé současné olympijské disciplíny před pár desetiletími za jakkoliv perspektivní? Saunování je přitom poměrně mladé, tedy alespoň z hlediska sportovního zápolení a navíc - pravděpodobně má před sebou zářnou budoucnost. Určitě neváhejte. Jak praví známá finská lidová moudrost - "Saunu může užívat každý, kdo do ní dokáže dojít!" Není tedy určena jen profesionálním sportovcům a navíc je cenově dostupná všem.

Kontakujte nás: info@finskasauna.net

Kvalitní vířivky od švédského výrobce Ique. FinskáSauna.net © 2012

Sledujte nás