Finská sauna

Finové už před mnoha staletími zjistili, jak pozitivní účinky pro lidský organismus může mít prosté saunování. Vylučování nečistot z pokožky, výrazné otužení organismu, zlepšení funkce ledvin, srdce a lepší prokrvení kůže a ještě mnoho dalšího.

Pokud máme namířeno do finské sauny, měli bychom se vyvarovat zbytečné zátěže v podobě vyššího příjmu potravy těsně před saunováním. Podobným chováním totiž zatěžujeme srdce hned dvojnásob, protože zažívací orgány pak potřebují pro svou práci mnohem více krve než obvykle. V případě, že v sauně nevydržíme dlouho, nic se neděje. Každému podle jeho míry, takže pokud se budeme cítit nepříjemně, klidně můžeme proces saunování vzdát a nemusíme se obávat ostudy. Zkrátka a dobře záleží na naší schopnosti snášet a vydržet teplo.

Finská sauna je součástí tamní národní kultury a v této zemi je běžné ji vybudovat hned vedle koupelny. S nadsázkou můžeme říct, že ve Finsku je více saun než zde žije obyvatel, což je podobný příměr, jaký můžeme použít v souvislosti s Novým Zélandem a ovcemi.

Finské sauny jsou po celá staletí ověřený způsob kvalitní relexace ducha i těla. První popisy takového zařízení pocházejí ve Finsku z jedenáctého století našeho letopočtu, pravděpodobně je do Země tisíců jezer přinesli předci dnešních obyvatel Finska z oblasti kolem řeky Volhy.

Mezi takzvanou českou a finskou saunou existuje několik podstatných rozdílů. České sauny totiž bývají často elektrické, ve Finsku se "jen" polévají kameny vodou. Finové jsou také v sauně přesně tak dlouho, jak si sami přejí. Důvod k odchodu jim dá až signál jejich vlastního těla, záleží také na našich severních přátelích samotných, kolik "koleček" si v sauně dají. V Čechách se občas narazí na "osvědčený" návod - saunovat se třikrát po sobě po dobu patnácti minut, což je dosti nesmyslné.

Ve Finsku mohou tamní saunisté využít i možnosti ochlazení ve vysekané díře v ledu, jezera jsou během léta velmi teplá a šok z teplotního rozdílu vás zdravotně nepoloží. V Čechách na něco podobného musíme jít trochu jinak...

Kontakujte nás: info@finskasauna.net

Kvalitní vířivky od švédského výrobce Ique. FinskáSauna.net © 2012

Sledujte nás