Materiál pouzitý na exteriér a interiér

Pojem sauna zná asi opravdu každý z nás, ale víte jaké materiály se používají na její exteriér a interiér a jaké druhy dřeva jsou v tomto ohledu nejlepší?

Tak za prvé, vůbec nemusíme nutně používat při výstavbě naší sauny pouze a jen dřevo, saunu můžeme vyrobit s celoprosklenými bočními stěnami v hliníkovém rámu. A hned máme na světě originální výtvor, jenž vám mohou všichni přátelé a známí závidět, co říkáte?

Pro fanoušky dřeva však tohle asi nebude to pravé ořechové. Na výrobu sauny je přitom možné využít celou plejádu druhů dřeva, z nichž každé má své nesporné kvality. Ať už jde o cedr, africkou vrbu, třešeň, severský smrk, topol, jasan nebo kanadská borovice, dřevo je zejména v případě finských saun nejvíce využívaným materiálem, který vydrží při správné údržbě bez problémů třeba i celé generace.

U specializovaných firem si můžete dohodnout výstavbu sauny přímo na míru. A nemusíte se bát ani toho, že se k vám domů sauna nevejde, nároky na rozměr nejsou v případě moderních saun příliš velké a dají se velikostně komponovat třeba i jako menší pokoj v rámci našeho rodinného domu.

Počet lavic, rozměry, obklady interiéru a exteriéru a typ kamen, to vše si po konzultaci s odbornou firmou stanovíte tak, aby vám vše plně vyhovovalo.

A jaké dřevo vlastně zvolit? Můžeme si ukázat třeba na severský smrk, který je aktuálně nejvíce v módě. Minimální suky, živá struktura a hlavně přírodní design, to jsou ty hlavní důvody obliby této dřeviny. Dobrou volbou je i topol, který se nepřehřívá a při dotyku během saunování nepálí. Je vhodný hlavně pro vnitřní vybavení sauny, tedy zejména obložení vnitřních stěn.

Pokud dáte na skvělý design, zvolte osiku. Tato světlá dřevina je vhodná jak pro interiér, tak pro exteriér vaší sauny. A co se používá dál? Exotická africká vrba, která přijímá jen pomalu teplo jdoucí z okolí a červený cedr, jenž vyniká hlavně vysokou odolností vůči vlhkému prostředí a je tak jako dřevo pro saunu naprosto ideální.

A co saunová kamna? Nejčastěji se používají elektrická saunová kamna s lávovými kameny, které si sami během saunování poléváme a volíme si tak sami vlhkost i teplotu uvnitř sauny.

Kontakujte nás: info@finskasauna.net

Kvalitní vířivky od švédského výrobce Ique. FinskáSauna.net © 2012

Sledujte nás