Proces saunování

O sauně každý z nás určitě už někdy slyšel, ale jak probíhá samotný proces saunování? Není to příliš složité, pojďme si o tom povědět trochu více.

Saunování určitě není nic náročného a je doporučeno už i odrostlejším dětem, zvláště pokud je trápí nějaké zdravotní neduhy. Do sauny tedy mohou prakticky všechny věkové kategorie kromě předškolních a raně školních capartů, tedy přinejmenším ti, kteří se na pobyt v sauně opravdu cítí.

Do sauny se neodebíráme ihned po večeři, ale také bychom neměli mít současně takzvaný vlčí hlad. Ideálně bychom měli ještě před vstupem do sauny podstoupit krátkou sprchu, s sebou si vezmeme froté ručník nebo žínku a masážní kartáč, to v případě, že si chceme svou unavenou pleť také chvíli příjemně pomasírovat.

Na přineseném prostěradle v sauně pak asi deset až patnáct minut sedíme (či ležíme, dle chuti). Důležité je dodat i to, že bychom měli dýchat zásadně nosem, a to vše kvůli tomu, aby nás nebolela hlava. Po uplynutí vytyčeného času se jdeme ochladit studenou sprchou nebo si chvíli poležíme v bazénku s ledovou vodou, který bude mít podobné účinky. Jde o to tělo znovu na malou chvíli ochladit než se opět rozhodneme několik minut posedět v sauně. A kdy znovu vejít do sauny? Měli bychom pociťovat mírný chlad, to je jasný signál organismu o tom, že je připraven jít opět do tepla. Jistým extrémem je v tomto ohledu válení se ve sněhu, to ale dělají zpravidla jen Finové... Během saunování nezapomínáme na tekutiny, postačí klidně obyčejná voda, ale minerální voda, džus nebo cokoliv jiného nealkoholického určitě přijde vhod. Lihoviny, hlavně ty tvrdší, jsou při saunování absolutně nevhodné. Moc škodlivin byste pak ze sebe v tom případě nedostali...

V sauně není vhodné ani kouření, opět kvůli škodlivinám, které cigarety obsahují v míře větší než vrchovaté. A v poslední řadě - sauna není práce nebo místo, kde bychom měli hořekovat nad svými životními neúspěchy nebo špatným dnem. Spíše je to místo vhodné pro úlevu od každodenního shonu, kde svou mysl dočasně vypneme a užíváme si příjemného tepla. Jasná mysl pak účinně napomůže pročišťování organismu.


Doporučujeme luxusní vířivky švédského výrobce Ique. | V případě, že Vás zajímá wellness navštivte WellnessZone.cz | Finská-sauna.com © 2012